Pulsoksymetr jest urządzeniem elektronicznym, które stosowane jest do pomiaru saturacji krwi. Jest ono używane w domowych warunkach jak i również w szpitalach, przychodniach i ośrodkach terapeutycznych. Dużym zainteresowaniem cieszą się modele zakładane na palec, gdyż są bardzo proste w obsłudze i można je mieć zawsze przy sobie. Niektóre modele badają także poziom tętna.
Urządzenie do badania stopnia nasycenia hemoglobiny
Dzięki pomiarom pulsoksymetrem, w szybkim czasie można zweryfikować stan natlenienia krwi w organizmie ludzkim. Jest to szczególnie ważne u osób, które chorują na Covid-19. Pacjenci zakażeni wirusem często mają niskie poziomy saturacji. Profesjonalne urządzenie bada stopień nasycenia hemoglobiny i następnie podaje wynik w procentach. Prawidłowa saturacja powinna oscylować na poziomie około 95 %. Natomiast, choroby przewlekłe, starszy wiek i przyjmowane leki mogą obniżać saturację.
Sprzęty do badania tętna i poziomu saturacji – czym się charakteryzują?
Bardzo niski poziom saturacji wskazuje na duże problemy z oddychaniem. Wówczas, pacjenci poddawani są tlenoterapii. Urządzenie, które zakłada się na palec, posiada wbudowany specjalny czujnik, który wykrywa stopień nasycenia hemoglobiny tlenem. Można go mieć zawsze przy sobie, gdyż charakteryzuje się on kompaktowymi rozmiarami i lekką wagą. Z kolei pulsoksymetry stacjonarne, stosowane są zazwyczaj w szpitalach, ośrodkach opieki i placówkach medycznych. Tego typu sprzęt charakteryzuje się większymi gabarytami. Zatem reasumując, wyżej wymieniony sprzęt medyczny:

- bada nasycenie krwi tlenem,
- może być stosowany w domowych warunkach,
- wskazuje poziom saturacji w procentach,
- bada poziom tętna,
- wyposażony jest w czytelny wyświetlacz,
- charakteryzuje się dużą dokładnością w podawaniu wyniku.
Możesz go zakupić w placówce stacjonarnej oraz przez internet, np. w Aptece FAMILIA.