Podczas wybierania ortezy kolanowej nie należy kierować się ceną. Najważniejsze są potrzeby rehabilitacyjne pacjentów oraz funkcje, które dany stabilizator stawu kolanowego ma pełnić. Co więcej, istotną kwestią jest także dobranie odpowiedniego rozmiaru usztywniacza. Nie bez znaczenia są materiały, z których orteza kolanowa została wykonana. Ma to wpływ nie tylko na komfort noszenia produktu, ale także na efektywność działania ortezy.
Stabilizator kolanowy z regulacją kąta – kiedy warto go stosować?
Na rynku można dostać różnego rodzaju ortezy na kolano. Dostępne są między innymi takie produkty, jak stabilizator stawu kolanowego z regulacją kąta. Są to odpowiednie usztywniacze dla osób z zerwanymi więzadłami krzyżowymi. Korzystają z nich także osoby, które w dalszej lub bliższej przeszłości miały zabieg chirurgiczny związany z więzadłami rzepki. Stabilizatory te stosuje się między innymi przy wielu skomplikowanych urazach – świetnie sprawdzają się one do nadawania stabilności w całym stawie oraz można je dostosować do pacjenta zgodnie z jego preferencjami oraz potrzebami.
Orteza na kolano zamiast gipsu
Warto wiedzieć, iż orteza kolanowa może zastępować gips. Rozwiązanie to jest jednak w większości stosowane przez sportowców. Jest to bowiem znacznie bardziej komfortowe niż zakładanie skorupy gipsowej. Z tego też powodu jeżeli tylko lekarz wyrazi na to zgodę, pacjent może zdecydować się na noszenie stabilizatora kolanowego zamiast gipsu. Wiele zależy jednak od rodzaju złamania lub kontuzji, z jaką pacjent oraz lekarz ma do czynienia.
Należy wiedzieć, iż można wybierać spośród wielu modeli ortez kolanowych. Na rynku dostępne są między innymi stabilizatory kolanowe sztywne, półsztywne oraz miękkie. To, który zostanie dostosowany danemu pacjentowi, zależy przede wszystkim od tego, czy stabilizator stawu kolanowego ma pełnić funkcję profilaktyczną, leczniczą, czy też korekcyjną.