Co należy wiedzieć o ciśnieniomierzach?

Ciśnieniomierz to bardzo przydatny przyrząd, który powinien znajdować się w każdym domu. Jest niezbędny w szczególności w miejscach zamieszkania osób, które cierpią na zaburzenia ciśnienia tętniczego. Dobrym pomysłem jest posiadać ciśnieniomierz, także w przypadku osób, które na co dzień nie mają problemów z ciśnieniem krwi. 

Rodzaje ciśnieniomierzy

W sklepach można znaleźć ciśnieniomierze manualne oraz ciśnieniomierze elektroniczne. Te pierwsze są stosowane już od wielu lat, a ich konstrukcja nie jest obecnie żadną innowacją. Są one nadal użytkowane w wielu placówkach zdrowia, wiele osób posiada je także w domu. Wbrew pozorom są one znacznie bardziej skomplikowane w obsłudze niż nowoczesne ciśnieniomierze elektroniczne. W przypadku modeli manualnych, aby wykonać pomiar krwi, należy najpierw nałożyć na ramię specjalny mankiet, napompować go oraz za pomocą słuchawek lekarskich nasłuchiwać tonów, które wydobywają się znad tętnicy. Warto wspomnieć także o ciśnieniomierzach zegarowych ze stetoskopem, które sprawdzają się do prowadzenia pomiarów krwi w przypadku osób mających arytmię. Ciśnieniomierze manualne można podzielić także na rtęciowe oraz sprężynowe.

Ciśnieniomierze elektroniczne – czym się charakteryzują?

Są przede wszystkim dużo łatwiejsze w obsłudze. Podczas pomiaru nie trzeba korzystać ze słuchawek lekarskich, ale to nie jedyna różnica. Należy dodać, iż w przypadku modeli elektronicznych wartość ciśnienia wyświetla się na nowoczesnym ekranie. Jeśli chodzi o tego rodzaju przyrządy do pomiaru ciśnienia,  można podzielić je na dwa rodzaje: nadgarstkowe oraz naramienne. Ich nazwa jest związana oczywiście z miejscem, na które zakłada się mankiet. W przypadku nadgarstkowych miejscem tym jest nadgarstek, natomiast jeśli chodzi o ciśnieniomierze naramienne, to zakłada się je na ramię.