Czy warto kupować maseczki wielorazowe?

W okresie zwiększonej zapadalności na choroby wirusowe, a także gdy w powietrzu unosi się smog, warto zainwestować w maseczki wielorazowe lub jednorazowe. To pomaga chronić się przed zachorowaniem, a także w pewnym stopniu zabezpieczyć płuca.

Dlaczego warto wybrać wielorazową maseczkę?

Po pierwsze – jej koszt jest znacznie niższy niż w przypadku maseczek jednorazowego użytku. Mimo że sama cena początkowa jest wyższa – ostateczny koszt rozkłada się w czasie, tym samym wypadając znacznie korzystniej od maseczek, których można użyć tylko raz.

Możliwość prania sprawia, że ten środek ochrony osobistej może posłużyć przez bardzo długo. Zachowując odpowiedni poziom higieny w tym zakresie, maski ochronne wielorazowe mogą spełniać swą funkcję przez długie miesiące.

Jak dezynfekować maseczkę?

Aby maseczki wielorazowe spełniały swoją funkcję, powinny być regularnie prane i dezynfekowane. W tym celu należy wyprać ją w temperaturze minimum 60 stopni, a następnie albo wyprasować na najwyższej temperaturze żelazka, albo włożyć do piekarnika nastawionego na około 70-80 stopni na 15-20 minut.

To pozwoli zachować maksymalną higienę, a także bezpieczeństwo. Tak zdezynfekowane środki ochrony osobistej działają skutecznie i mogą zabezpieczyć przed chorobami przenoszonymi drogą kropelkową. W okresie, gdy zimą występuje wysokie stężenie smogu, mogą również służyć za filtr dla tych drobinek, chroniąc tym samym płuca. Takie rozwiązanie sprawia, że możliwe jest zachowanie lepszego zdrowia w wielu sytuacjach.