Rękawice ochronne – element ubioru, bez którego nie poradziłby sobie żaden szpital

Praca w szpitalu wcale nie jest sielanką, jak się niektórym może wydawać. Na pielęgniarki i inny personel medyczny może czyhać wiele zagrożeń. Dlatego wszyscy oni zobowiązani są nosić rękawice ochronne.

W jakich sytuacjach są one pożądane?

Jest kilka chwil, gdy założenie rękawic ochronnych to konieczność, a najważniejsze to:
• inwazyjne zabiegi i operacje chirurgiczne.
• sytuacje, w których można zarazić się od pacjentów chorobami zakaźnymi przenoszonymi drogą dotykową.
rękawice ochronne przydają się pielęgniarkom podczas zwykłych czynności higienicznych, które przecież muszą wykonywać codziennie u pacjentów leżących.
• rękawice tego typu są również nieodzowne podczas przetaczania lub pobierania krwi.

Jaki jest najczęściej problem z rękawicami ochronnymi?

Po pierwsze one dosyć szybko się niszczą i zużywają. Po drugie ograniczają nieco ruchy palców dłoni i sprawiają, że są one mniej zwinne. Poza tym ręce w takich rękawicach szybciej się pocą i są bardzo śliskie, przez co łatwiej coś opuścić. Po trzecie, by szpital mógł normalnie funkcjonować- potrzebny jest ich spory zapas, a Narodowy Fundusz Zdrowia nie pokrywa wszystkich kosztów związanych z ich zakupem. Szpitale muszą samodzielnie wygospodarować część środków na ich nabycie.

Czemu rękawice ochronne to taki ważny element podczas zabiegów lekarskich?

Odpowiedź jest prosta, bo bez nich bezpieczeństwo pacjentów i personelu medycznego byłoby realnie zagrożone. Poza tym ich noszenie nakazują restrykcyjne przepisy sanitarne. Za ich nieprzestrzeganie szpitalowi i medycznemu personelowi, w nim pracującemu- groziłaby dotkliwa grzywna finansowa.