Pas ortopedyczny jest stabilizatorem kręgosłupa, który ma za zadanie wspierać funkcjonowanie kręgów oraz nie dopuszczać do ich patologicznych ruchów. Przeważnie stosuje się go na odcinku lędźwiowo – krzyżowym. Najczęściej używany podczas urazów, żeby zapobiec nadmiernym przemieszczeniom w danym obszarze i umożliwić prawidłowe gojenie. Moje też być wykorzystywany w profilaktyce lub kiedy pojawiają się sygnały, świadczące o problemach z kręgosłupem, np. drętwienie kończyn.
Jakie są wskazania do jego zastosowania?
Problemy z kręgosłupem mogą mieć zarówno osoby, które wykonują ciężkie prace fizyczne, jak i te, które prowadzą siedzący tryb życia. Najczęstsze wskazania do rozpoczęcia rehabilitacji z pasem ortopedycznym to:
- stany zapalne kręgosłupa,
- zwyrodnienie i bóle odcinka lędźwiowego,
- wady postawy,
- przeciążenie mięśni,
- stany powypadkowe,
- dyskopatie w odcinku lędźwiowym,
- przepuklina kręgosłupa,
- niestabilność międzykręgowa.
Jak dobrać odpowiedni?
Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że pas ortopedyczny musi być dopasowany do problemu, z jakim zmaga się osoba, która będzie z niego korzystać. Dlatego warto najpierw skonsultować się ze specjalistą – lekarzem, bądź fizjoterapeutom, który będzie w stanie dokładnie określić problem i dopasować odpowiednią terapię. Należy pamiętać, że jest to przede wszystkim pomoc w rehabilitacji, a nie docelowe rozwiązanie. Przeważnie pas można zakupić w sklepie medycznym np. na Orteo.pl dobierając odpowiedni rozmiar. Jeżeli uraz kręgosłupa jest duży albo bardziej zaawansowany, konieczne jest uszycie go według zaleceń.