Koncentrator tlenu może uratować życie chorego na COVID-19

Wśród najczęstszych objawów zakażenia koronawirusem znajdują się problemy z oddychaniem. Prowadzą często do niedotlenienia organizmu. Nawet niewielkie spadki saturacji (nasycenia krwi tlenem) mogą spowodować poważne problemy i konieczność wielomiesięcznej rehabilitacji. Krytyczny poziom tego nasycenia stanowi zagrożenie dla życia pacjenta. Dobrze być przygotowanym na takie wyzwania i wiedzieć, jak i z jakich urządzeń skorzystać.

Kiedy podać pacjentowi tlen, a kiedy tego nie robić.

Duszności mogą pojawić się u chorego już przy saturacji poniżej 95%. Jej poziom najłatwiej jest sprawdzić, używając pulsoksymetru. Jeśli spada ona do 70%, zagrożone jest życie pacjenta. Poziom 90% wymaga podłączenia pacjenta do aparatu generującego tlen. Stężenie tlenu i przeciwwskazania do jego podawania ustala lekarz. Koncentratora tlenu nie poleca się używać kobietom w ciąży, osobom z padaczką, nadczynnością tarczycy, chorobami serca. 

Zastosowanie koncentratora tlenu u chorych na COVID-19.

koncentrator tlenu

Chorzy na COVID-19 powinni sprawdzać poziom nasycenia krwi tlenem przynajmniej raz dziennie. Dodatkowo też wtedy, gdy poczują duszność, mają zawroty głowy lub przyspieszony oddech. W przypadku niewielkich spadków saturacji zastosowanie aparatu tlenowego poprawi komfort oddychania i złagodzi niektóre dolegliwości. Jeśli saturacja obniży się do poziomu krytycznego, wówczas koncentrator tlenu (https://megamedic.pl/koncentratory-tlenu) może nawet uratować życie. Po podaniu tlenu pacjentowi z saturacją poniżej 90% należy skontaktować się z lekarzem, gdyż konieczna bywa hospitalizacja. 

W trakcie nasilenia pandemii dostęp do pomocy medycznej jest utrudniony. Warto znać sposoby radzenia sobie w sytuacjach, gdy trzeba poczekać na profesjonalne wsparcie. Wzmocnienie organizmu przez dostarczenie tlenu za pomocą koncentratora często wystarczy, by przetrwać kryzys i uniknąć powikłań.