Jaki lek na zaparcia i wzdęcia wybrać?

Zaparcia i wzdęcia to jedne z powszechniejszych dolegliwości. Nic więc dziwnego w tym, że wiele osób zastanawia się nad tym, jakie tabletki na zatwardzenie i wzdęcia wybrać. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów przeznaczonych do walki z tymi problemami, ale trzeba wybierać je starannie. Bardzo ważne jest także odpowiednie stosowanie wybranego środka. Nawet najlepszy lek na wzdęcia nie zadziała, jeśli nie będzie stosowany zgodnie z zaleceniami producenta.

Jakie preparaty na zaparcia?

Wybierając środek na zaparcia, na pewno należy zwrócić uwagę na to, czy ma się do czynienia z lekiem, czy z suplementem. Podobnie należy postąpić wybierając tabletki na gazy. Suplementy nie muszą bowiem przechodzić tak rygorystycznych testów, jak leki, zanim trafią na rynek. Nie oznacza to oczywiście tego, że nie mogą okazać się skuteczne.

Zawsze należy przyglądać się składowi poszczególnych preparatów. Na zaparcia mogą pomóc między innymi takie substancje czynne jak bisakodyl, węgiel aktywny czy laktuloza. Co ciekawe, swoją uwagę warto zwrócić nie tylko na tabletki na wypróżnianie. Niektóre preparaty na zatwardzenie dostępne są bowiem w formie czopków oraz syropów. Można również spróbować herbatek ziołowych. Za dość skuteczny lek na zaparcia uchodzi mieszanka ziołowa zawierająca rumianek, korę kruszyny oraz korzeń rzewienia. 

Jakie tabletki na wzdęcia wybrać?

lek na zaparcia

Wybierając preparat na wzdęcia, także należy zwracać uwagę na różne kryteria. Dla niektórych bardzo ważne jest to, aby odpowiadała im forma leku lub suplementu. Nietrudno zgadnąć, że najwięcej osób decyduje się sięgnąć po tabletki na wzdęcia. Można je bowiem zażyć bardzo szybko i wszędzie ze sobą zabrać. Tego samego nie można niestety powiedzieć o naparze ziołowym. Bez względu na formę, lek na wzdęcia może bazować na różnych substancjach aktywnych. Pomóc mogą wyciąg z kopru włoskiego, jak również olejek z mięty pieprzowej. 

O czym pamiętać stosując leki na zaparcia i wzdęcia?

Nawet najbardziej skuteczny lek na zaparcia i wzdęcia nie zadziała, jeśli nie będzie stosowany w odpowiedni sposób. Bardzo ważne jest więc to, aby przeczytać ulotkę dołączoną do środka, po który się sięga. Ulotkę posiadają zarówno czopki, jak i tabletki na zaparcia. Zdecydowana większość z nich wymaga codziennego przyjmowania, zazwyczaj aż do uzyskania satysfakcjonującego efektu. U niektórych osób, lek na zaparcia z tego sklepu zadziała wcześniej, a u innych nieco później. Wiele zależy od stopnia zaawansowania problemu. Jeżeli jednak lek na zatwardzenie bądź wzdęcia dostępny bez recepty nie pomaga, należy udać się po poradę do specjalisty. Być może konieczne będą silniejsze leki na zaparcia, wydawane wyłącznie na receptę.