Czym jest i kiedy jest stosowany pas przepuklinowy?

Leczenie zachowawcze przepukliny – zarówno pachwinowej, brzusznej, udowej, jak i pępkowej – wymaga zastosowania pasa przepuklinowego. Okazuje się, że w zdecydowanej większości przypadków przynosi on naprawdę bardzo dobre efekty. Skutecznie stabilizuje powłoki ciała, a jednocześnie dba o to, aby narządy wewnętrzne nie mogły przesuwać się do worka przepuklinowego.

Kiedy stosowany jest pas przepuklinowy?

Pas przepuklinowy stosuje się wtedy, kiedy z jakiegoś powodu pacjent nie może być poddany leczeniu operacyjnemu. Zdarza się, że operacja jest niewskazana z uwagi na przykład na stan ogólny pacjenta. Wówczas rozwiązaniem jest właśnie pas, który sprawia, że worek przepuklinowy nie powiększa się. Sięga się po niego również po operacji. Wówczas jego zadaniem jest ochrona ciała przed tłocznią brzuszną. Zastosowanie pasa przepuklinowego w okresie okołooperacyjnym sprawia, że ryzyko nawrotu przepukliny znacząco się zmniejsza.

Jakie są rodzaje pasów przepuklinowych?

Pas przepuklinowy to produkt, który występuje w kilku rodzajach. Wyróżnia się pasy:

  • damskie i męskie;
  • sprężynowe;
  • pooperacyjne.

Szczególną grupę stanowią pasy przepuklinowe na przepuklinę pępkową u niemowląt.

Czy przepuklina zniknie sama?

Mówiąc o przepuklinie, należy jasno zaznaczyć, że ona nigdy nie zniknie bez odpowiedniego leczenia. Nie dojdzie również do jej zmniejszenia. Wyjątkiem jest jedynie występująca u niemowląt przepuklina pępkową. Jedyną metodą leczenia, która pozwala na rozprawienie się z problemem jest operacja, podczas której przepuklina zostaje usunięta, a osłabione tkanki powłok brzusznych skutecznie wzmocnione. Obecnie znane są nowoczesne metody leczenia, które dają naprawdę dobry efekt, skutecznie zapobiegając nawrotom. Polegają one ona wszczepianiu specjalnych siatek. Jeśli zabieg przebiegnie pomyślnie, a u pacjenta nie występują żadne powikłania, po mniej więcej trzech dniach można wrócić do domu. Oczywiście przez jakiś czas trzeba nosić pas przepuklinowy.