Inhalator dla dzieci i niemowląt

Inhalator dla dziecka to obowiązkowy sprzęt w domowej apteczce, kiedy w domu pojawia się dziecko. Zadaniem tego urządzenia jest rozpylenie leku w postaci aerozolu, który od razu dociera do dróg oddechowych i jest pomocny w leczeniu wielu chorób i infekcji – na przykład przeziębienia, zapalenia zatok, płuc, oskrzeli, zapalenia błony śluzowej nosa bądź krtani, a także w leczeniu astmy i alergii. Inhalatory dla dzieci są dostosowane do wszystkich grup wiekowych, co oznacza że mogą z nich korzystać zarówno większe dzieci, jak i niemowlęta i noworodki.

Czym się różni inhalator od nebulizatora?

Nebulizator jest częścią inhalatora – to on bezpośrednio przekształca roztwór z substancją lecznicą w „mgiełkę”, którą dziecko wdycha przez ustnik lub maseczkę. Nebulizator dla dzieci ma zastosowanie przy podawaniu leku w formie roztworu lub zawiesiny, jest narzędziem stacjonarnym podłączanym do prądu, a inhalacja trwa kilka minut i nie trzeba się martwić skoordynowaniem wdechu i wydechu. Inhalator dla dzieci mają formę kieszonkową, do kupienia w aptece tylko z receptą, a jego budowa przypomina mały pojemniczek z lekiem, który trzeba ścisnąć lub wstrząsnąć i uwolnić lek równo z wzięciem wdechu. Ponadto, lekarstwo w tym wypadku ma postać proszku lub gazu. Z tego względu, że nebulizator służy do wykonania inhalacji, nazwy „inhalator” i „nebulizator” stosujemy zamiennie.

Jaki inhalator dla niemowląt wybrać?

Warto zapoznać się z rodzajami inhalatorów, które dzielą się na dwie główne grupy – ultradźwiękowe i pneumatyczne, a te w tych drugich dodatkowo istnieje podział na kompresowe i tłokowe. Inhalatory ultradźwiękowe, mimo wyjątkowej cichości, nie powinny być używane przez noworodki i dzieci poniżej 1. roku życia; są dostosowane tylko do określonego rodzaju leków, nigdy do antybiotyków i glikokortysteroidów. Inhalatory pneumatyczne są stosunkowo tanie i można je wykorzystywać w każdym leczeniu, jednak wytwarzają dużo hałasu, podobnie jak inhalatory tłokowe. Inhalator MESH to z kolei kompaktowe i niezwykle ciche urządzenie, które sprawdzi się jako inhalator dla noworodka. Jest cichy, wydajny, kompatybilny z każdym rodzajem leków, jednak jego cena jest wysoka.

Inhalator dla niemowlaka przed wszystkim powinien produkować odpowiednio duże cząsteczki, które będą skuteczne w zwalczeniu infekcji. Dodatkowo powinien charakteryzować się pracą ciągłą, zwłaszcza jeśli bierzemy po uwagę korzystanie z niego przez całą rodzinę. Jednak kluczowy jest komfort malucha – nebulizator dla niemowląt powinien emitować od 30 do 40 dB, które nie przestraszą go i nie zniechęcą, bo początki mogą być dla dziecka stresujące. Maseczka powinna być mała, aby dobrze przylegała do buzi dziecka, lub w razie potrzeby – ustnik ze smoczkiem.