Czym jest kinesiotaping?

Kinesiotaping jest oklejaniem chorych miejsc, ogólnie uważa się, że jest to czymś pomiędzy treningiem a rehabilitacją. Tego rodzaju zabiegi mają za zadanie wzmocnić stawy i stymulować mięśnie.

Trening bez wysiłku

Dynamiczne oklejanie, tak nazywany bywa również kinesiotaping ( https://www.orteo.pl/kinesiology-taping ). Jest on treningiem bez wysiłku, bez podnoszenia nadmiernego ciśnienia i bez wykonywania trudnych ćwiczeń. Jednak trudno jest nazwać oklejanie ciała plastrami zabiegiem, bowiem w tym wypadku rehabilitant tylko okleja, a wszystko inne dzieje się samo. Po oklejeniu zbitego, stłuczonego, bolącego miejsca wszystko kształtuje się samo..
Specjalista ma za zadanie wybrać odpowiednią taśmę i dobrze ją nakleić na dane miejsce, a potem można już spokojnie funkcjonować. Oklejenie danego miejsca spowoduje, że przepływ krwi sam się ukształtuje w miejscu jego nałożenia.

Kilka faktów o kinesiotapingu

Jest to stosunkowo nowa metoda, ale ostatnio bardzo modna. Podstawowe wiadomości na jej temat to:
– oryginalne plastry pochodzą z Japonii,
– metoda jest znana na świecie i dowiedziono już jej skuteczność,
– jest to metoda nieszkodliwa i nieinwazyjna,
– korzystanie z tej metody znacznie podnosi komfort życia,
– ceny tych zabiegów nie są zbyt wysokie.

Fakt czy efekt placebo?

Metoda stała się popularna gdy zastosowano ją na olimpiadach w roku 2008 i 2012. Metoda bazuje głównie na mechanizmie stworzenia przez plastry tak zwanego „drugiego ścięgna”, które ma za zadanie wzmocnić istniejące już połączenia układu ruchowego. Ogólnie opinia jest taka, że plastry działają.