Akredytacja PTF – czy jest konieczna?

Wybór odpowiedniego fizjoterapeuty może mieć bezpośredni wpływ na jakoś przeprowadzonej diagnozy oraz sposób przeprowadzenia leczenia terapeutycznego. Jednym ze sposobów, aby zweryfikować umiejętności fizjoterapeuty, jest sprawdzenie, czy uzyskał on lub placówka, w której pracuje akredytację ze strony Polskiego Towarzystwa Fizjoterapeutów. Co warto wiedzieć na ten temat?

Czy akredytacja jest konieczna?

W pierwszej kolejności należy sobie uświadomić, że akredytacja PTF kursów, które ukończył fizjoterapeuta lub akredytacja placówki, w której pracuje nie jest konieczna! Jak podaje Krajowa Izba Fizjoterapeutów jakiekolwiek akredytację nie są konieczne. Samo uzyskanie wydanego przez KIF Prawa Wykonywania Zawodu jest w pełni wystarczające do świadczenia pomocy. Oznacza to, że osoba, która nie ukończyła akredytowanego kursu też może świadczyć wysokiej jakości usługi!. Niemniej jednak powszechnie uważa się, że fizjoterapeuta, który ukończył kursy z akredytacją PTF, jest bardziej wiarygodny.

Polskie Towarzystwo Fizjoterapeutów

Polskie Towarzystwo fizjoterapeutów zajmuje się zarówno wydawaniem akredytacji dla kursów, jak i dla placówek. Zgodnie z informacjami podanymi przez PTF uzyskanie akredytacji ma funkcjonować jako certyfikat jakości potwierdzający, że placówka oferująca usługi z zakresu fizjoterapii świadczy pomoc na najwyższym poziomie. Równocześnie ukończenie kursu ma poświadczać, że uczestnik uzyskał wiedzę z technik powszechnie uznawanych za skuteczne, oraz że sposób przeprowadzonego szkolenia pozwolił na uzyskanie niezbędnych umiejętności do stosowania określonej techniki.