Taśma treningowa do ćwiczeń – skuteczne narzędzie w rehabilitacji.

Chociaż taśma treningowa do ćwiczeń kojarzona jest głównie z zajęciami fitness, jest bardzo cenioną i łatwą w użyciu pomocą podczas rehabilitacji. Gumy oporowe są bezpieczne i umożliwiają szeroki zakres ćwiczeń pod okiem fizjoterapeuty, które z powodzeniem można powtarzać w domowym zaciszu. Systematyczne wykonywanie ćwiczeń gwarantuje wymierne efekty i szybki powrót do zdrowia. Sprawdź, na czym polega fenomen taśm oporowych!

Jak jest zbudowana i jak działa taśma treningowa do ćwiczeń?

Taśmy oporowe wykonane są z lateksu, który jest materiałem rozciągliwym, sprężystym i wytrzymałym. Gumy dostępne są w różnej grubości, która warunkuje opór taśmy. Materiał jest przyjemny w dotyku, nie roluje się ani nie zsuwa podczas ćwiczeń, pozostając na miejscu. Taśmy dają bardzo duże możliwości treningowe, będąc bezpieczną metodą rehabilitacji o progresywnym oporze. Obciążenie mięśni zmienia się podczas wykonywania ruchu, ponieważ sprężynująca taśma treningowa do ćwiczeń przeciwstawia i tworzy większy opór w trakcie rozciągania. W ten sposób, również zostają zaangażowane dodatkowe mięśnie odpowiedzialne za kontrolę i stabilizację ciała.

Dlaczego taśmy treningowe do ćwiczeń są używane w rehabilitacji? 

Gumy oporowe są chętnie stosowane podczas rehabilitacji pacjentów. Właściwie dobrane ćwiczenia i odpowiednie użycie taśm pozwala na stopniową aktywizację osłabionych mięśni po kontuzjach i urazach. Dostosowany stopień i zakres aktywności dla poszczególnych partii mięśni ułatwia proces rekonwalescencji, dodatkowo poprawiając ogólną kondycję i siłę mięśni i stawów. Ćwiczenia z użyciem taśm rehabilitacyjnych mogą być wykonywane przez osobę w każdym wieku, z powodzeniem zastępując aktywność na innych maszynach do ćwiczeń. Ze względu na nieduże rozmiary, taśmy treningowe do ćwiczeń i przystępne ceny, pacjenci mogą trenować poza gabinetem fizjoterapii, skutecznie przyspieszając powrót do zdrowia. (Więcej na: https://megamedic.pl/pl/c/Tasmy-do-cwiczen/313)

Kiedy używać taśmy treningowe do ćwiczeń?

Taśmy rehabilitacyjne wraz z dobranymi przez specjalistę ćwiczeniami, umożliwiają szybki  powrót do pełnej sprawności po kontuzji. Taśmy treningowe wykorzystane są mi.in. w przypadku:

  • kontuzji stawowej (np. uraz stawu kolanowego),
  • po przeciążeniach tkanek miękkich,
  • rehabilitacji poporodowej,
  • długiego unieruchomienia i chęci zwiększa poprawy zakresu ruchu i elastyczność mięśni,
  • słabej kondycji i sprawności ruchową,
  • stabilizacji sylwetki
  • korekcji wad postawy (np. skolioza)

Różne opory taśm zapewniają optymalną aktywizację stawu i mięśni, nie narażając na zbyt duże obciążenia.

Elastyczne rozwiązanie dla każdego! 

Taśma treningowa do ćwiczeń pozwala skutecznie zaangażować wybrane partie ciała. Ze względu na specyfikę wysiłku, dodatkowo wspiera ogólną sprawność i siłę mięśni. Różnorodność ćwiczeń zapewnia fizjoterapeutom możliwość rzetelnego realizowania planu leczenia. Pacjent może później bez trudu i ryzyka kontynuować ćwiczenia rehabilitacyjne samodzielnie.