Rajstopy uciskowe — wszystko, co musisz wiedzieć

Chyba każdy z nas marzy o całodobowym poczuciu komfortu. Niestety z wiekiem lub w wyniku różnych nieprzyjemnych okoliczności, stan naszego zdrowia w dolnych partiach ciała, może nie być zadowalający. Częste poczucie dyskomfortu w okolicach kostek lub całych nóg może być spowodowane powstawaniem żylaków. Jak temu zapobiec? 

Jak działają rajstopy uciskowe?

Rajstopy uciskowe to powszechnie stosowana metoda, dzięki której wiele kobiet może cieszyć się zgrabnymi i smukłymi nogami pomimo wieku. Z czasem w naszym organizmie mogą zacząć zachodzić negatywne zmiany. Jedną z nich jest zatrzymywanie się krwi w żyłach. Dzieje się tak, gdyż pompy mięśniowe nie funkcjonują prawidłowo w wyniku czego krew, nie jest w stanie płynąć w górę. Ucisk, który powodują rajstopy ma za zadanie pobudzić do działania naszą pompę mięśniową. Oprócz tego świetnie hamuje on rozwój zakrzepów, jednocześnie zapobiegając ich powstawaniu oraz sprawia, że krew nie zatrzymuje się w naszych żyłach.

Kto powinien zaopatrzyć się w rajstopy uciskowe?

Rajstopy uciskowe

Tego typu rajstopy są produktem ogólnodostępnym. Oznacza to, iż nie potrzebujemy zgody lekarza na zakup profilaktycznych rajstop, które dostarczają bezpieczną dla każdego siłę nacisku. Jednakże osoby zmagające się z większymi problemami, powinny udać się do specjalisty, który umożliwi im zakup indywidualnie dopasowanych rajstop o większej sile nacisku. Takie produkty przeważnie dedykowane są ludziom, którzy zmagają się z żylakami, kobietą w ciąży oraz osobą, które są potencjalnie narażone na powstawanie zakrzepów. 

Czy rajstopy uciskowe są bezpieczne?

Jeżeli produkt zostanie odpowiednio dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb, takie metody leczenia będą jak najbardziej bezpieczne. Jednakże warto pamiętać, że źle dobrane rajstopy mogą wywierać zbyt duży bądź zbyt mały nacisk, przez co nasze leczenie nie przebiegnie zgodnie z oczekiwaniami. Taka odzież uciskowe podobnie jak zwykle ubrania posiada różne rozmiary. Aby dobrać odpowiedni rozmiar, powinniśmy rano zmierzyć obwód swojej nogi oraz skonsultować to z lekarzem prowadzącym. Na rynku dostępnych jest mnóstwo różnych modeli rajstop uciskowych, dlatego każdy powinien znaleźć coś dla siebie!