Eksykator to rodzaj naczynia laboratoryjnego wykorzystywany do bezpiecznego przechowywania substancji higroskopijnych, czyli wrażliwych na wilgoć z otoczenia. Zależnie od ich przeznaczenia i rodzaju przechowywanych związków mogą się od siebie różnić wyglądem, wielkością, surowcem wykonania, a także obecnością dodatkowych funkcji.
Budowa eksykatora
Standardowa, najprostsza wersja eksykatora wykonana ze szkła borokrzemowego jest zaopatrzona w szczelną pokrywkę oraz środek suszący, np. żel krzemionkowy, znajdujący się dolnej węższej części naczynia. Ma on na celu minimalizować ryzyko pochłonięcia przez próbkę wilgoci z otoczenia po otwarciu pojemnika. Jego zużycie można łatwo śledzić poprzez stopniową zmianę barwy, która zachodzi pod wpływem adsoprcji wody. Sama próbka jest przechowywana w górnej części naczynia, która jest oddzielona od środka suszącego metalową siatką, porcelanową płytką lub krążkiem z tworzywa sztucznego. Kolejnym przeznaczeniem eksykatorów jest odparowywanie próbek i przechowywanie ich w próżni. Tego rodzaju naczynia nie są wykonane ze szkła, a z trwałych tworzyw sztucznych odpornych na występowanie długotrwałego podciśnienia takich jak polipropylen tudzież poliwęglan. Na szczycie pokrywki posiadają kranik, do którego za pomocą węża podłączana jest pompa próżniowa. Szczegółowy opis możesz przeczytać pod adresem https://danlab.pl/nasze-produkty/szklo-laboratoryjne-i-drobny-asortyment-laboratoryjny/eksykatory-szklane-i-akcesoria/.

Eksykatory – dodatkowe wyposażenie
Niektóre modele eksykatorów mogą być wyposażone w urządzenia dodatkowe takie jak manometr mierzący ciśnienie wewnątrz naczynia, higrometr kontrolujący poziom wilgotności, a nawet w blokadę promieni UV w przypadku, gdy wewnątrz mają być przechowywane próbki światłoczułe.