W sytuacji różnych schorzeń i urazów kończyny górnej konieczne jest utrzymywanie jej w odpowiedniej pozycji. Służy do tego specjalny sprzęt ortopedyczny – temblak na rękę. Lekarz może zalecić jego używanie nie tylko w przypadku złamania, ale również przy zwichnięciu, uszkodzeniu więzadeł, chorobie zwyrodnieniowej czy zapaleniu stawów.
Temblak na rękę – dostępne rodzaje
Dla komfortu użytkowania oraz jak najlepszych rezultatów leczenia bardzo istotne jest, by temblak na rękę był odpowiednio dostosowany do wieku, budowy ciała, typu urazu i zaleceń specjalisty. Szeroki wybór produktów umożliwia znalezienie sprzętu spełniającego wszystkie wymagania. Parametrem o ogromnym znaczeniu jest rozmiar – warto poświęcić czas na jego właściwe dopasowanie. Duża część modeli posiada możliwość regulacji długości pasków podtrzymujących i ich skutecznego zamocowania dzięki rzepom.
Temblak może być wykonany z różnych materiałów. Produkt neoprenowy zapewnia odpowiedni nacisk na tkankę oraz świetną izolację termiczną. Sprzęt z naturalnej bawełny jest bezpieczny dla skóry, a jego elastyczność gwarantuje dobre dopasowanie do kształtu ciała. Model z wkładką zrobioną z gąbki umożliwia dobrą stabilizację i dodatkową amortyzację. Produkt siatkowy natomiast pozwala na utrzymanie cyrkulacji powietrza, co jest szczególnie przydatne przy wysokich temperaturach.
Jak prawidłowo używać temblaka na rękę?
Poprawne noszenie temblaka na rękę nie jest trudne, niezależnie od jego typu. Kontuzjowana kończyna powinna zostać umieszczona w rękawie, a szelki lub pas trzeba założyć na bark. Sprzęt musi być uregulowany tak, by chora ręka pozostawała unieruchomiona w pozycji zgiętej pod klatką piersiową, mniej więcej pod kątem prostym. Prawidłowo założony temblak skutecznie odciąża nadgarstek, przedramię, łokieć oraz ramię.