Temblak na rękę – rodzaje i prawidłowe używanie

W sytuacji różnych schorzeń i urazów kończyny górnej konieczne jest utrzymywanie jej w odpowiedniej pozycji. Służy do tego specjalny sprzęt ortopedyczny – temblak na rękę. Lekarz może zalecić jego używanie nie tylko w przypadku złamania, ale również przy zwichnięciu, uszkodzeniu więzadeł, chorobie zwyrodnieniowej czy zapaleniu stawów.

Temblak na rękę – dostępne rodzaje

Dla komfortu użytkowania oraz jak najlepszych rezultatów leczenia bardzo istotne jest, by temblak na rękę był odpowiednio dostosowany do wieku, budowy ciała, typu urazu i zaleceń specjalisty. Szeroki wybór produktów umożliwia znalezienie sprzętu spełniającego wszystkie wymagania. Parametrem o ogromnym znaczeniu jest rozmiar – warto poświęcić czas na jego właściwe dopasowanie. Duża część modeli posiada możliwość regulacji długości pasków podtrzymujących i ich skutecznego zamocowania dzięki rzepom.

Temblak może być wykonany z różnych materiałów. Produkt neoprenowy zapewnia odpowiedni nacisk na tkankę oraz świetną izolację termiczną. Sprzęt z naturalnej bawełny jest bezpieczny dla skóry, a jego elastyczność gwarantuje dobre dopasowanie do kształtu ciała. Model z wkładką zrobioną z gąbki umożliwia dobrą stabilizację i dodatkową amortyzację. Produkt siatkowy natomiast pozwala na utrzymanie cyrkulacji powietrza, co jest szczególnie przydatne przy wysokich temperaturach.

temblak
https://megamedic.pl/temblaki

Jak prawidłowo używać temblaka na rękę?

Poprawne noszenie temblaka na rękę nie jest trudne, niezależnie od jego typu. Kontuzjowana kończyna powinna zostać umieszczona w rękawie, a szelki lub pas trzeba założyć na bark. Sprzęt musi być uregulowany tak, by chora ręka pozostawała unieruchomiona w pozycji zgiętej pod klatką piersiową, mniej więcej pod kątem prostym. Prawidłowo założony temblak skutecznie odciąża nadgarstek, przedramię, łokieć oraz ramię.