Śnieżka – najwyżej w Karkonoszach

Będąc w Karkonoszach nie sposób jest przejść obojętnie obok ich najwyższego Szczytu – Śnieżki, która ma ponad 1600 metrów wysokości. Jest to również najwyższy szczyt Czech. W większości podręczników do przyrody znajdziemy dokładny opis tej góry oraz jej historię. Nie dziwi więc fakt, że jest ona dość kuszącym obiektem do zdobycia, nawet dla osób nie mających doświadczenia we wspinaczce.

Jak więc wygląda klimat i geneza gór? Jest kilka minusów. Pierwszym jest to, że jest to wycieczka dla wytrwałych. Po pierwsze góra jest dość sporo oddalona od tutejszej bazy noclegowej. Po drugie, co najważniejsze – jest równie piękna jak i niebezpieczna. Na szczęście są tu udostępnione oficjalne ścieżki wspinaczkowe i spacerowe, jednak nie wszyscy z nich korzystają. Często ratownicy górscy muszą ratować z opresji "bohaterów", którzy pod wpływem presji znajomych czy też alkoholu zarzekają się, że zdobędą szczyt Śnieżki w inny sposób lub inną drogą. Niestety później taka osoba większość urlopu spędza w szpitalu lub w łóżku jednego z noclegów Karkonoszy ze skręconym stawem kolanowym lub poważniejszymi urazami. Jednak pora wspomnieć o samych "parametrach" szczytu. Kiedy wybieramy się na ten szczyt, musimy liczyć się z dość silnymi wiatrami. Średnia prędkość to nawet 12 m/s. Przeważnie są to wiatry wiejące z zachodu. Była to pierwsza góra tak oblegana przez europejskich turystów. Dla turystów była ona zawsze intrygująca z racji trudności zdobycia jej szczytu. Już w XVI wieku kuracjusze z zaciekawieniem spoglądali na górę przebywając w Cieplicy-Zdroju. Mimo trudności we wspinaczce bardzo szybko powstały szlaki komunikacyjne, które podprowadzały praktycznie pod sam szczyt. Duże zaludnienie tej okolicy Karkonoszy sprawiało, że znajdowało się tu sporo pasterskich bud i chat, dlatego po pewnym czasie tajemnica jaka opiewała Śnieżkę została rozwiana i zaczął się okres czystej komercji i wysysania z tego daru natury jak najwięcej. Oczywiście, w pewnym momencie masowa ekspansja i ingerencja człowieka została zahamowana i postarano się zostawić górę w jej naturalnym stanie, jeżeli chodzi o faunę i florę. Tak zostało do dziś – wytyczonych mamy kilka szlaków, które są bezpieczne, bez zbędnej ingerencji w przyrodę i klimat, z zachowaniem pierwotnego stanu większości jej części.

Karkonosze stanową ważny punkt na mapie turystów. Od lat region ten cieszy się dużą popularnością i co roku przyjmuje mnóstwo osób przyjeżdżających, by podziwiać te tereny. Z pewnością sprzyja temu doskonale przygotowana baza noclegowa. Aby wyszukać ciekawe oferty, wystarczy w wyszukiwarkę internetową wpisać hasło: "noclegi Karkonosze". Karkonoskie zaplecze noclegowe oferuje wiele miejsc do spania w licznych hotelach, hostelach, pensjonatach czy popularnych w ostatnich latach agroturystykach. Każdy z pewnością wybierze odpowiednie dla siebie noclegi.

One thought on “Śnieżka – najwyżej w Karkonoszach

  1. Ja już nie mogę się doczekać lata, żeby wyruszyć na szlaki Karkonoszy, wakacje przyjdźcie już w końcu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *