Port oraz kościół atrakcjami Rowów

Wyjeżdżając na urlop i rezerwując nocleg w Rowach warto przygotować alternatywne formy spędzania czasu poza plażowaniem. Wypoczynek nad polskim morzem zawsze wiąże się z sielanką, odpoczynkiem oraz pięknymi krajobrazami. Spora dawka jodu jaką można dostarczyć do organizmu wiąże się jednak z faktem, iż nie zawsze wszystkie dni urlopu będą słoneczne i może się trafić taki, w którym to chmury będą odgrywały główną rolę. Warto więc przygotować sobie plan alternatywny, tak aby prosto z kwatery wybranej wcześniej z wielu dostępnych obiektów (sprawdź – noclegi Rowy) udać się już do wcześniej wyznaczonych miejsc.

Pierwszym miejscem, które warto odwiedzić jest port rybacki w Rowach (sprawdź – port Rowy). Został on usytuowany tuż przy ujściu rzeki Łupawy. W sezonie przycumowanych jest w nim na ogół do 10 łodzi rybackich oraz kilka mniejszych rozmiarów łódek. Dodatkowo, dla turystów przygotowano ciekawą opcję, która polega na wypłynięciu jedną z dostępnych w porcie łajb prosto w pełne morze. Jedna z łodzi, która obsługuje takie wycieczki jest wykonana na wzór statków pirackich.

Jeżeli natomiast nasz organizm nie do końca dobrze znosi trudy takiego rejsu, zawsze można udać się tam na spacer oglądając przypływające oraz odpływające łajby. Wejście do portu od strony morza ma 12 metrów szerokości i zwężając się osiąga wartość 6 metrów. Kolejną atrakcją Rowów jest tutejszy kościół wybudowany w neogotyckim stylu. Znajduje się on nieopodal niewielkiego wzgórza, które nosi nazwę kościelnego lub też cmentarnego, dokładnie jest to 500 metrów. Został on zbudowany w XIV wieku i aż do 1799 roku wszelkie głoszone w nim kazania odbywały się w języku słowiańskim.

Na cmentarzu należącym do kościoła, pochowano wielu obcokrajowców, którzy byli rozbitkami ze statków zatoniętych w niedalekiej Dęblinie. Byli to między innymi Francuzi, Norwedzy, Holendrzy czy też Szwedzi. Kościół został rozebrany w 1850 roku jednak cmentarz był czynny jeszcze o 100 lat dłużej. Po tym czasie aktualne władze nakazały przeprowadzenie ekshumacji grobów, niejednokrotnie w kuluarach wspominano iż celem tego zabiegu było pozbycie się wszelkich możliwych śladów niemieckiej bytności w tych rejonach. Obecnie budynek wykonany jest z granitowych kamieni. Odwiedziny tego miejsca mogą być wyśmienitą lekcją historii, szczególnie biorąc pod uwagę jak ciekawie ona się prezentuje.

One thought on “Port oraz kościół atrakcjami Rowów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *