Czy chirurgia plastyczna dla dzieci ma sens?

Operacje plastyczne przeprowadzane na dzieciach to temat niewątpliwie kontrowersyjny. W końcu ciało młodego człowieka wciąż się rozwija, niektórzy są również zdania, ze nie warto uczyć malucha od dzieciństwa, ze wygląd jest najważniejszy w życiu, a operacje plastyczne są właśnie z takim poglądem kojarzone. Są jednak przypadki, gdzie taki zabieg jest zalecany, a nawet konieczny. Wynika to z tego, że niektóre wady wrodzone mogą nie tylko zaburzyć rozwój fizyczny dziecka, ale i spowodować spustoszenie w jego psychice, gdyż w człowiek w wieku dorastania jest szczególnie wrażliwy na krytykę i przytyki ze strony rówieśników.

Jakie zabiegi wykonuje się najczęściej?

Niektóre operacje są na tyle mało inwazyjne, że decyzja z nimi związana nie powinna być trudna, np. zabieg korekty odstających uszu. Przede wszystkim chodzi o to, aby skorygować wszelkie wady wrodzone, które mogą utrudnić rozwój dziecka. Niektóre defekty, takie jak rozszczep podniebienia czy wargi, który utrudnia rozwój mowy i powinien być najpierw leczony za pomocą metody ortodoncji, powinny być naprawione już we wczesnym dzieciństwie. Kolejnym przykładem operacji koniecznej w przypadku dziecka jest operacja stulejki.

Efekty operacji u dzieci

Plusem operacji u dziecka z pewnością jest umożliwienie jego dalszego rozwoju, gdyż niektóre wady wrodzone znacznie go utrudniają, a nawet uniemożliwiają. Trzeba mieć również na uwadze dobre samopoczucie dziecka, co więcej, jego samoocena również będzie miała znaczny wpływ na jego dalsze życie. Aby dziecko czuło się dobrze w swojej skórze trzeba zadbać o pozytywne postrzeganie samego siebie, a operacje zdecydowanie to ułatwią.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *